Minulosť má svoje čaro

Autor: Mária Sumková | 25.1.2011 o 16:37 | (upravené 25.1.2011 o 22:44) Karma článku: 11,51 | Prečítané:  208x

Nešťastní ľudia denno-denne hľadajú minulosť a budúcnosť v minulosti. Neustále sa trápia otázkami kde minulosť nájdu a zabúdajú, že ju nájdu tam kde je a tam kde oni nemôžu - v minulosti. Čiastočne sa síce zobrazí a odrazí v spomienkach, vo fotkách, v novinách, v odložených číslach obľúbeného časopisu, v rozprávaní starých či mladých mám. Škoda je len, že tam nebude celá, taká aká je. Väčšinou bude očistená o bolesť, o chybičky, bude vyzerať dokonalo a ideálne. Bude taká aká by mala byť. Potrebná. Istota v ťažkých časoch.

Očistená minulosť je naša barlička pre život. Raz za čas je fajn sa o ňu oprieť, oddýchnuť si pred cestou do budúcnosti. Ale len Raz Za Čas. Ono to je pokušenie, pre každého. Opierať sa dlhšie a dlhšie, stáť tam kde je dobre až raz bude zle. Z barličky sa stane balvan a my zameškáme to čo je pre nás pripravené. Spohodlnieme.

Predsa nedá sa pokaziť to čo sa už stalo. Akoby bolo fajn keby bolo keby, to by bolo niečo iné. Chceme ju meniť a zabúdame meniť seba - tu a teraz. Asi bolo niečo zlé, keď nám je teraz zle. Asi si musíme uvedomiť čo. Asi aby sme vedeli, ako sa tomu zlému v budúcnosti vyhnúť.

Minulosť už nebolí, minulosť je prežitá. Minulosť zabúda na to zlé.  Nemôžeme sa báť bolesti súčasnosti, keď vieme, že o pár sekúnd to bude bolesť minulosti, ktorú už tak necítiť.
Je ťažké odhadnúť ten správny čas, ktorý ťa nepripraví o nové sny a plány.

Nešťastní ľudia míňajú energiu na nemožné. Vrátenie, opätovné prežitie, zmenenie minulosti. Nešťastní ľudia míňajú energiu na nepotrebné. Idealizovanie, skresľovanie, obzeranie sa do minulosti. Tej čarovnej minulosti dávajú zo seba veľa. Zbytočne. Nečerpajú z nej pre prítomnosť. Neostáva nič pre budúcnosť. A preto sú nešťastní. Ale ja nechcem byť nešťastná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?